Na rynku dostępnych jest bardzo wiele akcesoriów i produktów zaliczanych do tak zwanej techniki łączenia. Przy ich pomocy można łączyć ze sobą różne materiały, itp. Do grona takich wyrobów zaliczają się między innymi blachowkręty dostępne w różnych wersjach i rozmiarach. Warto przyjrzeć się bliżej tym elementom i dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich budowy i najważniejszych zastosowań.

Istnieje wiele rodzajów blachowkrętów. Bardzo popularne są wkręty z łbem sześciokątnym, które mogą być dodatkowo wyposażone w podkładkę zabezpieczającą łączoną powierzchnię i wkręt przed uszkodzeniem. Oprócz tego dostępne są wkręty płaskie, stożkowe, soczewkowe czy też walcowe. Różnią się one od siebie odrobinę swoim wyglądem oraz sposobem wkręcania i typem narzędzi, które są potrzebne do takiej czynności.

Gdzie można korzystać z blachowkrętów?

Jak sama nazwa wskazuje, blachowkręty można wkręcać w elementy i konstrukcje blaszane, które są dzięki temu mocowane do różnych powierzchni. Najczęściej służą do tworzenia mocowań, na których nie występują żadne duże obciążenia. Są one powszechnie stosowane w wyposażeniu wnętrz, w branży motoryzacyjnej, przemyśle, itp. Najczęściej blachowkręty umożliwiają mocowanie blachy o grubości nie większej niż 0,5 mm.

W jaki sposób przeprowadza się łączenie przy pomocy blachowkrętów?

Pierwszym etapem tworzenia połączenia jest nawiercenie w blasze otworu mniejszego od średnicy blachowkrętu. Następnie do tego otworu wprowadza się ostrą końcówkę wkrętu, który w czasie wkręcania tworzy wyżłobienia na krawędzi otworu. W ten sposób elementy takie zapewniają bardzo solidne i trwałe połączenia.

Jak wybrać blachowkręty wysokiej jakości?

Na polskim i międzynarodowym rynku, wkręty do blach są dostępne w różnych rozmiarach i charakteryzują się zróżnicowaną budową. Można więc je dopasowywać do konkretnych potrzeb oraz cech łączonych materiałów. Istotną sprawą jest jakość materiału, z którego zostały wykonane. Najlepsza jest oczywiście stal nierdzewna oraz inne gatunki stali odporne na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia i inne niekorzystne czynniki.