Narzędzia do A2, A4

Narzynki i gwintowniki – Narzędzia do stali nierdzewnej

Narzędzia te charakteryzują się dużą wytrzymałością i twardością, ponieważ służą do obróbki stali, która, jak wiadomo, jest bardzo wytrzymałym materiałem. Do obcinania blach ze stali nierdzewnej służą obcinarki, nożyce, piły lub frezarki. My natomiast proponujemy państwu narzędzia, które będą służyć do nacinania gwintów ze stali nierdzewnej. Można tutaj wyróżnić narzynki ręczne oraz gwintowniki ręczne i maszynowe. Różnią się one między sobą zastosowaniem. Zanim jednak przejdziemy do narzędzi, to słów kilka o stali.

A2 i A4, co to takiego?

Znaczniki A2 i A4 to oznaczenia stali według ich normy PN-EN ISO 3506, z tą różnicą, że A2 to stal nierdzewna, a A4 to stal kwasoodporna. Różnica tych dwóch parametrów opiera się na ich trwałości i zastosowaniu. Stal A4 jest bardziej trwała od stali A2, co nie zmienia faktu, że obie te stale są bardzo wytrzymałe. Stal A to stal austenityczna, która nie może być hartowana i zwykle jest niemagnetyczna. Stal A2 to tzw. nierdzewka, a stal A4 to tzw. kwasówka.

Narzynki ręczne

Narzynka ręczna to narzędzie wieloostrzowe. Działa ona podobnie do nakrętki, jednak z ważną różnicą. Otóż narzynki wyposażone są w specjalne ostrza, które wykonują gwint na danym przedmiocie (najczęściej jest to walec), na który się je nakręca. Służą one do precyzyjnego nacinania ręcznego precyzyjnych metrycznych gwintów zewnętrznych. Warto dodać, że gwinty metryczne mają kąt 60°. Gwinty metryczne można podzielić na gwinty standardowe (tańsze, ale mało precyzyjne) oraz drobnozwojne (droższe i bardziej precyzyjne). Można wyróżnić narzynki jednolite i dzielone, a ze względu na konstrukcję takiej narzynki można dalej podzielić na okrągłe, kwadratowe i sześcioboczne, a także tulejowe i gwintownice.

Gwintowniki ręczne

Gwintownik to narzędzie skrawające wieloostrzowe, które służy do nacinania gwintów wewnętrznych, np. nakrętek czy gwintów w ścianie. Podobny do śruby, lecz wyposażony jest w ostrza skrawające, do nacinania gwintów (podobnie jak narzynki). Gwintowniki ręczne mają proste rowki. Używa się ich przy pracach jednostkowych lub przy niewielkim nakładzie serii. Aby korzystać z tego narzędzia, trzeba posiadać również zdzierak (nakrój 8P pod kątem 5°), pośredni gwintownik (nakrój 4P pod kątem 10°) oraz wykańczak (nakrój 2P pod kątem 20°).

Gwintowniki maszynowe

Gwintowniki maszynowe wykorzystywane są do prac wieloseryjnych. Końcówka skrawająca (kształt wydłużonego stożka) nacina gwint w jednym przebiegu narzędzia. Wyróżnia się gwintowniki maszynowe z chwytem przelotowym (mniejsza wytrzymałość) do gwintów przelotowych oraz gwintowniki maszynowe z chwytem nieprzelotowym (większa wytrzymałość) do gwintów ślepych – są bardziej wzmocnione.

Wybór narzynki lub gwintownika

Na koniec trzeba jeszcze wybrać odpowiednie narzędzie do pracy. Aby dokonać wyboru, to trzeba przede wszystkim znać rozmiar gwintu. Jeśli to już wiemy, to teraz już można dobrać odpowiedni osprzęt (pokrętła do gwintowników lub oprawki do narzynek). A jeśli wszystko jest już dla nas wiadome, to można zabrać się do pracy.