Wkręty do drewna ze stali nierdzewnej coraz częściej są używane podczas prac montażowych. Są one podstawowymi elementami złącznymi, które można wykorzystać zarówno podczas montażu mebli, drewnianych zabawek, jak i prac budowlanych. Różnią się między sobą rozmiarem, kształtem, typem łba oraz gwinta. Wybranie konkretnego z nich należy od rodzaju wykonywanej pracy. Wkręty ze stali nierdzewnej swoją unikalność zawdzięczają nie tylko estetycznemu wyglądowi czy odporności na temperaturę, ale przede wszystkim bezpieczeństwu. Podczas użycia właśnie takich wkrętów użytkownik ma największą gwarancję ich wytrzymałości na korozję w porównaniu do wkrętów wykonanych z innych materiałów.
Budowa wkrętów ze stali nierdzewnej.
Wkręty składają się z niegwintowanej nóżki oraz główki. Wcześniej wymienione elementy złączne, przeznaczone do drewna mają jednocześnie cieńszy rdzeń oraz głębszy gwint o rzadkim skoku (w przeciwieństwie do wkrętów, używanych w metalu). Te dłuższe posiadają gwint jedynie na części trzonka. Zastosowanie właśnie takiej budowy wkrętów, pozwala na ich mniejsze obracanie, a więc i prostsze dociągnięcie elementów, które mają zostać złączone. Odnośnie występujących rodzajów wkrętów – do pierwszych z nich należy zaliczyć wkręty zwykłe, z kolei do drugich – samowiercące (są one znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie ma potrzeby wcześniejszego nawiercania otworów).
Gdzie można zastosować wkręty do drewna?
Do głównych zalet wkrętów nierdzewnych do drewna należy z pewnością zaliczyć ich zastosowanie. Ze względu na swoją budowę możliwe jest łączenie zarówno elementów wykonanych z drewna, jak i tych z tworzyw sztucznych, czy nawet płyt wiórowych. Pozwalają także na montaż elementu (wykonanego z każdego rodzaju materiału) do podłoża drewnianego. Istotną informacją jest również, że wkręty do drewna ze stali nierdzewnej bardzo dobrze nadadzą się do montowania ciężkich elementów, takich jak podwieszane meble. Czemu zawdzięczają ostatnią zaletę? Mimo częstego wykorzystywania ich samodzielnie, można je połączyć z odpowiednim płaszczem kołka rozporowego.
Dlaczego należy zaopatrzyć się w nierdzewne wkręt do drewna?
Podczas tworzenia wkrętów, użycie stali nierdzewnej pozwala na wykorzystanie ich zarówno na wewnątrz, jak i zewnątrz. Należy zwrócić uwagę na szeroką możliwość zastosowań właśnie takich wkrętów. Mogą one znajdować się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, do których należą kuchnie, łazienki. Ponadto znajdą przeznaczenie w miejscach mocno zasolonych takich jak morze czy plaża. Świetnie sprawdzą się również do łączenia elementów narożnych, szczególnie narażonych na wilgotność.
Wkręty do drewna ze stali nierdzewnej – rodzaje.
W sprzedaży znajdują się wkręty, mające różne rozmiary, typu hak, które pozwalają na montaż ruchomych elementów, a także niewidoczne dwugwinty.
Czy wkręty nierdzewne mogą być narażone na rdzewienie?
Niestety istnieje pewno ryzyko, przez które nierdzewne wkręty mogą zostać poddane korozji. Należą do nich głównie:
- Niedopasowanie danego wkrętu do jego przeznaczenia – najczęściej wpływa to na trwałość danej konstrukcji.
- Przed wkręceniem gwintu, znajduje się na nim zanieczyszczenie. Należy zwrócić więc uwagę na miejsce przechowywania gwintów – powinny zostać umieszczone w czystym miejscu.
- Nieposiadanie odpowiedniej praktyki podczas obróbki elementów złącznych.
- Brak dostępu do tlenu.
W jaki sposób montować nierdzewne wkręty do drewna?
Przy wyborze wkrętów zwykłych, konieczne jest nawiercenie odpowiedniego otworu w drewnie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar, ponieważ zbyt małe spowodują, że podczas wkręcania śruby, może się ona ukręcić. W takim przypadku jej usunięcie będzie bardzo trudne. Można ponownie nawiercić otwór, jednak niesie to za sobą pewne ryzyko, ponieważ jeśli nie mamy do czynienia z mocnym drewnem, może ono po prostu pęknąć. Z kolei zbyt duże otwory sprawią, że całe mocowanie okaże się za słabe. Najlepszym wyborem będą więc wkręty samowiercące, o których wspomnieliśmy wcześniej.
Nierdzewne wkręty do drewna są dosyć twarde, jednak są przez to są mało odporne na tarcie oraz skręcanie. Z kolei mosiężne wkręty są znaczniej odporniejsze, ale przez to mniej wytrzymałe. Śruba trzymająca się za pomocą mosiężnego wkręta szybciej się zerwie. Jeśli zależy nam na dłuższym użytkowaniu danego przedmiotu, najlepszym wyborem będzie zastosowanie wkrętów nierdzewnych.
Podsumowując – zastosowanie wkrętów nierdzewnych do drewna będzie jednym z najlepszych wyborów. Są one bardzo wytrzymałe, a co za tym idzie, mogą być długo użytkowane. Warto zainwestować w coś, co posłuży nam na długie lata. Odpowiednio montując nierdzewne wkręty, możemy być przekonani, że nie zostaną one poddane korozji.