Dobrze dobrana szlifierka to nie wszystko. Ważna jest również odpowiednia tarcza, która dopasuje się do sprzętu i materiału, który chcemy obrabiać. W zasadzie mamy tutaj dość spory wybór, dlatego też warto zapoznać się z rodzajami tarcz ściernych tak, aby móc wybrać najlepszą z nich. Jaka jest charakterystyka i jak prezentują się poszczególne rodzaje tarcz ściernych? Odpowiadamy.
Tarcze ścierne i ich charakterystyka
Tarcze ścierne do stali charakteryzują się odpowiednio wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia oraz wysokie temperatury, ponieważ podczas pracy szlifierka nagrzewa je do wyższych temperatur. Wszystkie z nich różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim parametrami technicznymi, dotyczącymi między innymi wykorzystanym ścierniwem, ale również wielkością i grubością tarczy. Niektóre z nich będą odpowiednie podczas cięcia, a inne służyć będą do wygładzania obrabianych powierzchni. Ich zastosowanie jest zależne od danych parametrów technicznych dla wybranego produktu. Stąd też wynika klasyfikacja ich rodzajów.
Tarcze ścierne do stali- jakie wyróżniamy rodzaje?
Możemy wyróżnić różne ogólne rodzaje tarcz ściernych, w zależności od budowy i charakterystyki oraz wykonywanych zadań. Jeśli teoretycznie można zastosować je zamiennie, warto mieć a uwadze, że może to znacznie ograniczyć ich skuteczność. Rodzaje tarcz ściernych to między innymi:
- tarcza płaska do cięcia,
- tarcza płaska do szlifowania,
- tarcza wypukła do szlifowania,
- ściernice garnkowe.
Tarcza do szlifierki kątowej to najczęściej poszukiwany produkt wśród użytkowników. W zależności od wybranego modelu może ona tylko szlifować lub także ciąć. Z kolei tarcza do przecinarki pozwala na pracę szlifierki ze znacznie cieńszymi tarczami tnącymi. W zależności od zastosowania wybierzemy więc inny rodzaj tarcz ściernych.
Jak odpowiednio dobrać rodzaj tarczy do obrabianego materiału?
Aby odpowiednio dobrać tarcze ścierne do wybranego zastosowania, należy właściwie dopasować wymiary względem wybranych urządzeń i ich średnic. Istotnym parametrem będzie również ich grubość. Cienkie tarcze przeznaczone są najczęściej do cięcia, z kolei te grubsze do 6 mm mogą być przeznaczone do szlifowania, a te o uniwersalnej grubości zarówno do cięcia jak i szlifowania. Twardość tarczy oznaczana jest za pomocą liter E dla miękkich i T dla twardych. Oznaczenia te pozwalają jasno określić, do jakiego zastosowania będą odpowiednie. Do miękkich materiałów polecane są miękkie tarcze, z kolei do twardych materiałów twarde tarcze. Dzięki temu w o wiele prostszy sposób dopasujesz wybrany rodzaj do zastosowania.
Tarcze ścierne dopasuj od indywidualnego zastosowania
Jak widać, wyróżniamy kilka istotnych rodzajów tarcz ściernych, które będą odpowiednie do pracy w zależności od wybranego urządzenia oraz obrabianego materiału. Analogicznie jak w przypadku wyboru innych specjalistycznych elementów, tarcze dobierane są również pod względem bezpieczeństwa czy szybkości zużywania sprzętu. Warto mieć na uwadze również uzyskane rezultaty. Zły dobór produktu z pewnością odbije się negatywnie na precyzji i jakości uzyskanych efektów.