Nitowanie jest jedną jest z technik łączenia materiałów. Dzięki tej czynności w łatwy sposób możemy uzyskać solidną spoinę. Obsługa nitownicy nie należy do czynności szczególnie trudnych, jednakże żeby dobrze posługiwać się tym narzędziem trzeba nabrać trochę praktyki. Aby tworzyć trwałe i wytrzymałe połączenia musimy zorientować się jakich produktów nam potrzeba. Nity i nitonakrętki są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu – w motoryzacji, budownictwie czy też w branży metalowej. Z tego powodu jest wiele rodzajów tego typu produktów. Czym się od siebie różnią poszczególne nity i nitonakrętki, i którego połączenia użyć, aby być w pełni zadowolonym?
Nity
Nitowanie było bardzo popularne w ubiegłym wieku, ze względu na szybkość i niskie koszty. Klasyczny nit przypomina trochę mały pręcik zakończony łbem. Cały czynność jest dość prosta i polega na dynamicznym wyciągnięciu pręta i jego zerwaniu w miejscu zwężenia. Tego typu mocowania stosuje się między innymi w blacharstwie. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to sprawdzona metoda. Nitować można praktycznie wszystko, ale należy pamiętać o tym, że aby połączenie spełniało swoją rolę musimy dobrać prawidłowy rodzaj nit. Wybieramy taki, którego w danej sytuacji potrzebujemy. Producenci tworzą różnego rodzaju nity, tak aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Aktualnie można bezproblemowo kupić nity ze stali kwasoodpornej, które sprawdzą się w instalacjach przemysłowych czy nity z dodatkową uszczelką, gdy potrzebujemy wyjątkowej szczelności połączenia. Istnieją także nity rozwidlone, które są idealne do pracy w miękkich materiałach, takich jak: drewno, płyta gipsowa czy plastik.
Najczęściej używane rodzaje nitów to:
- Nity zrywalne
- Nity zrywalne stożkowe
- Nity zrywalne szczelne
- Nity DIN 660
Nity zrywalne charakteryzują się trzonem w kształcie tulei z łbem płaskim. W środku mają trzpień, który służy do zaciskania i jest automatycznie zrywany po zamocowaniu. Tego typu nity dzielą się ze względu na kształt łba. Używając nitów stożkowych uzyskujemy idealnie płaską powierzchnie, zaś nity szczelne sprawdzają się gdy potrzebujemy wodoszczelności. Istnieją także specjalistyczne nity z normą DIN 660. Mają one kulisty łeb i są stosowane najczęściej gdy potrzebujemy niskiego profilu. Dzięki temu są bardzo uniwersalne.
Nitonakrętki
Do nitowania używamy również innego rodzaju połączenia, którym są nitonakrętki. Są to dość krótkie tuleje zakończone kołnierzem mini, płaskim lub stożkowym. Najczęściej stosuje się ich do spajania cienkich materiałów. Aby połączyć nitonakrętkę z materiałem należy umieścić odpowiedni trzpień w uchwycie nitownicy. Takie działanie umożliwia wkręcenie wkręta lub śruby w blachę lub inny materiał, w którym nie ma możliwości wykonania gwintu. Nit należy włożyć w otwór, a następnie wkręcić trzpień, dzięki czemu cały mechanizm może zadziałać i spowodować ściśnięcie. Na samym końcu należy wykręcić trzpień z nitu.
Ogromną zaletą używania nitonakrętek jest łatwość użytkowania. Cały proces jest bardzo szybki i jego długość liczy się w sekundach. Bardziej doświadczone osoby nitują praktycznie automatycznie.
Najczęściej używane rodzaje nitonakrętek to:
- Nitonakrętki z kołnierzem stożkowym mini
- Nitonakrętki z kołnierzem płaskim
- Nitonakrętki z kołnierzem stożkowym
To jaki rodzaj wybierzemy w dużej mierze zależy od wykonywanej pracy. Pamiętajmy, że typ kołnierza ma wpływ na przyczepność do materiału i gładkość powierzchni.Często nitonakrętki są wyposażane w uszczelkę pod kołnierzem, dzięki której szczelność jest jeszcze większa.