Szekle to elementy łączący, ale też swojego rodzaju symbol. Regularnie można spotkać osoby noszące je na szyi czy też w szlufce spodni. Taka ozdoba ma symbolizować przywiązanie do kultury żeglarskiej. Miłośnicy wspinaczki górskiej bardzo podobnie postępują zresztą z karabińczykami.
Dzisiaj postaramy się przedstawić cechy oraz podstawowe rodzaje tych produktów.
Czym różni się szekla od karabińczyka?
Na pierwszy rzut oka szekle i karabińczyki są na tyle do siebie podobne, że dla laika mogą być wręcz trudne do rozróżnienia. W końcu obydwa elementy wyglądają bardzo podobnie.
Co to jest szekla?
Szekla zazwyczaj ma formę niewielkiej, metalowej podkówki. Pomiędzy jej ramionami umieszcza się śrubę. Głównym zastosowaniem tego produktu jest łączenie elementów ożaglowania. Szekle można jednak zastosować także w wielu innych dziedzinach życia – w tym do wszelkiego rodzaju prowizorycznych napraw.
Co to jest karabińczyk?
Karabińczyk to łącznik wykorzystywany przede wszystkim we wspinaczce. Częściej ma kształt serca czy nieregularnego wielokąta niż podkowy. Od szekli różni się też zapięciem. Od karabińczyków często wymaga się, aby można było korzystać z nich szybko. Dlatego właśnie mają raczej zatrzaski błyskawiczne niż śruby. Muszą też jednak być bezpieczne – dlatego na mocowaniu głównym często pojawia się dodatkowe zabezpieczenie.
Jakie są rodzaje szekli?
Najbardziej popularna na rynku jest szekla w kształcie podkowy lub, jak kto woli litery “D”. Te elementy występują także w wielu innych wersjach:
- szekle skręcone. Ucho szekli w tym wypadku jest obrócone o kąt dziewięćdziesięciu stopni w stosunku do śruby. Takie rozwiązanie pozwala na przepuszczenie liny w innym kierunku niż ten, pod jakim zamontowany jest uchwyt.
- szekle z dodatkowym bolcem poprzecznym. Oprócz śruby na końcu ramion szekla posiada także stałą poprzeczkę, która tworzy swojego rodzaju ucho. To rozwiązanie daje możliwość ograniczenia stopnia przemieszczania się lin i innych elementów ruchomych.
- szekle z dodatkowym zabezpieczeniem. Na rynku występują też tego typu łączniki z trzpieniem wkładanym w jeden z końców śruby. Bezpieczeństwa nigdy zbyt wiele!
- snapszekle. Pod względem wyglądu przypominają duży uchwyt do kluczy, a swoim działaniem już zbliżają się do wspinaczkowych karabińczyków. Posiadają specjalne zatrzaski w kształcie papuziego dzioba i są nastawione na szybkie działanie.
Jakie są rodzaje karabińczyków?
Karabińczyk to element niepozorny, ale bardzo wiele od niego zależy. Jeśli puści szekla, może dojść do wypadku. W momencie, w którym nie wytrzyma karabińczyk, właściwie zawsze dochodzi do tragedii. Te elementy są głównym zabezpieczeniem podczas wspinaczki.
Pod względem kształtu karabińczyki dzielimy na:
- asymetryczne karabinki w kształcie litery “D”. Aby zredukować masę z jednej strony są o wiele cieńsze. Takie rozwiązanie pozwala zachować równowagę pomiędzy niedużym ciężarem a wytrzymałością.
- karabińczyki o kształcie gruszki. Używa się ich głównie do asekuracji i zjazdów. Dzięki zaokrągleniom tego typu elementów bardzo łatwo kontrolować za ich pomocą linę.
- owalne. Bardzo często korzystają z nich spaleolodzy. Dobrze sprawdzają się podczas współpracy z bloczkami, ale swoistym ograniczeniem tych karabińczyków jest ich niska wytrzymałość.
Pod względem zapięć z kolei karabińczyki dzielimy na:
- zamek prosty. Przez dłuższy czas najbardziej popularna konstrukcja. Cechuje się przede wszystkim dosyć dużą uniwersalnością.
- zamek gięty. Wyprofilowany w obły kształt, aby łatwiej było wkładać linę.
- zamek druciany. Zmniejsza ciężar elementu.