Rodzaje materiałów polerskich

Polerowanie to nieodłączny element detalingu samochodowego, czy znacznie szerszego zjawiska, jakim jest obróbka metali. Dzięki tej czynności polerowana powierzchnia nabiera nowego, odświeżonego wyglądu. Umiejętnie wykorzystane materiały polerskie potrafią zamaskować wszelkiego rodzaju zarysowania i inne niedoskonałości powłoki. Aby to się jednak udało, w pierwszej kolejności należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Poniżej przedstawiamy najbardziej przydatne materiały polerskie, które warto trzymać w swoim garażu!

Polerowanie i jego rodzaje

Zanim przejdziemy do sprzętu niezbędnego w trakcie polerowania, na początku warto powiedzieć sobie kilka słów o tym, jak może przebiegać ten proces. Wyróżnia się 2 metody polerowania. Są to:

  • Polerowanie ręczne – pracochłonne i wymagające co najmniej kilku godzin, aczkolwiek znacznie mniej inwazyjne.
  • Polerowanie mechaniczne – wykonywane przy użyciu specjalnej szlifierki. Znacznie szybsze, jednak wymagające nabrania wprawy.

Warto również wspomnieć, że do polerowania mechanicznego można wykorzystać dwa rodzaje maszyn polerskich. Są to urządzenia:

  • Obrotowe – ich praca polega na wykonywaniu kolistych ruchów wokoło własnej osi.
  • Orbitalne – praca urządzenia odbywa się po elipsach. Polecane dla osób początkujących.

Niezależnie od rodzaju wybranego urządzenia do polerowania, należy również dobrać do niego odpowiednie materiały.

Materiały polerskie – rodzaje

Każdy, kto decyduje się na samodzielne polerowanie karoserii (lub innej powierzchni) metoda mechaniczną powinien zaopatrzyć się w materiały takie jak:

Pasta polerska

Pastę polerską nanosi się na polerowaną powierzchnię w celu zwiększenia efektywności ścierania. Dzięki temu łatwiej uzyskać idealnie gładką powierzchnię, która będzie się błyszczeć. W dodatku pozwalają one na usunięcie zabrudzeń oraz zamaskowanie zarysowań. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są pasty polerskie o różnym stopniu ścieralności. Mowa o produktach takich jak:

  • Pasty polerskie wstępne – czyli do obróbki wstępnej. W tego typu produktach gradacja drobin ściernych utrzymuje się na poziomie ok. 300-400 gr. lub 600-800 gr (pasty do aluminium).
  • Pasty polerskie dokładne – czyli pasty do pracy właściwej. Ich gradacja ścierniwa wynosi 800-1200 gr.
  • Pasty polerskie lustro – czyli pasty do wykańczania, dzięki którym jest możliwe uzyskanie efektu “lustra” odbijającego blask. Gradacja ich ścierniwa wynosi zazwyczaj ok. 1500 gr., choć dostępne są również pasty nabłyszczające bez ścierniwa.

Do polerowania ręcznego zaleca się głównie wybór produktów o niewielkiej mocy ściernej. Pozwoli to uniknąć zarysowań, jakie mogą powstać na powierzchni w trakcie polerowania. Na rynku dostępne są także produkty 3 w 1.

Tarcza polerska

Są stosowane do mocowania na urządzeniu polerskim filcu, padów, futer polerskich itp. Można je podzielić m.in. na:

  • Tarcze polerskie czołowe filcowe,
  • Tarcze polerskie przeszywane,
  • Tarcze polerskie flanelowe plisowane,
  • Tarcze polerskie elastyczne.

Ich rozmiar powinien być dobierany pod względem parametrów konkretnego urządzenia polerskiego oraz rozmiarami polerowanej powierzchni.

Filc polerski

Umożliwia on polerowanie, wygładzanie oraz oczyszczanie powierzchni o różnej specyfice (np. płaskie, wklęsłe itp.). Idealny zarówno na etapie polerowania wstępnego, jak i wykańczającego. Dostępne w różnych rozmiarach, stopniu twardości, kształtach itp. Należy jednak pamiętać, że im większe jest to narzędzie, tym twardszy filc powinno się w nim zastosować.