Zarówno podkładka, śrubka jak i nakrętka to podstawowe elementy połączenia śrubowego, co istotne podkładki pełnią w takich połączeniach bardzo ważne funkcje pomocnicze, przede wszystkim sprawiają, że są one bardziej trwałe i bezpieczne. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju elementów, aczkolwiek każdy z nich sprawdzi się w przypadku innej konstrukcji.
Podkładka- czym jest?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż podkładka to prosty element pomocniczy, który odgrywa kluczową rolę w połączeniu śrubowym, bowiem rozkłada on nacisk śruby lub nakrętki na większą powierzchnię. Niektóre podkładki są tak skonstruowane, aby zapobiegać odkręcaniu, dodatkowo przeciwdziałają one także ocieraniu łba śruby o krawędzie otworu.
Rodzaje i zastosowanie podkładek
Ze względu na zastosowanie podkładki dzielą się na kilka grup, wśród których można wymienić:
- podkładki płaskie– znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim do zabezpieczenia łączonych elementów przed różnego rodzaju uszkodzeniem między innymi: zadrapaniem lub pęknięciem w trakcie dokręcania śruby
- podkładki zabezpieczające– ich zastosowanie zapobiega odkręceniu się połączenia śrubowego, wykorzystuje się je szczególnie w przypadku połączeń śrubowych, które są narażone na silne przeciążenia. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji są podkładki sprężynowe oraz odginane
- podkładki wyrównujące– najczęściej stosuje się je gdy kąt materiału łączonego wymaga dokładnego wyrównania z kątem elementu łączącego
- podkładki uszczelniające– chronią łączenie przed zniszczeniem lub uszkodzeniem zwłaszcza w wyniku działania niekorzystnych warunków pogodowych.
Podkładki okrągłe, sprężynowe, klinowe oraz odginane
Obecnie jednymi z najczęściej wybieranych przez klientów podkładek są klasyczne podkładki okrągłe płaskie, co istotne dostępne są zarówno w wersji poszerzonej jak i zmniejszonej. Z kolei jeśli chodzi o podkładki sprężynowe wyróżnić można: konstrukcje spiralne, ząbkowane, a także stożkowe, łukowe, faliste i wachlarzowe. O czym warto pamiętać, to fakt iż cena rodzaju danego wyposażenia jest uzależniona od przeznaczenia i kształtu poszczególnej podkładki. Podkładki klinowe znajdują bardzo duże zastosowanie zwłaszcza podczas przeprowadzania montażu dwuteowników oraz ceowników, w ofercie sklepów znajdują się również odginane podkładki, które dostępne są w postaci jednołapkowej lub dwułapkowej.
Materiał wykonania podkładek
Dzisiaj na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów podkładek, a różnią się one między sobą materiałem z którego są wykonane, kształtem, grubością, a także twardością i rodzajem danego gwintu. W przypadku podkładek stalowych, do ich produkcji używa się stali nierdzewnej A2, stali kwasoodpornej A3 oraz stali węglowej. Warto dodać, iż jeśli chodzi o stal węglową podkładki bardzo często są dodatkowo pokrywane specjalnym ocynkiem o właściwościach antykorozyjnych, dzięki takiemu zastosowaniu zdecydowanie zwiększa się odporność podkładek na niekorzystne warunki atmosferyczne! Co ciekawe podkładki mogą być również produkowane z tworzywa sztucznego.
Podkładki i ich funkcjonalność
Należy pamiętać, że podkładki oddzielają śruby i nakrętki od właściwego materiału, zapobiegają ich bezpośredniemu zetknięciu, bowiem chodzi o materiał, który jest łączony za ich pomocą. Poprzez takie rozwiązanie znacznie spada ryzyko poluzowania się i odkręcenia nakrętki. Dużym plusem zastosowania podkładek jest fakt, iż sprawiają że całe połączenie śrubowe staje się o wiele bardziej mocniejsze! Warto również zaznaczyć, że podkładki spełniają także inną istotną rolę, bowiem zwiększają powierzchnię nacisku elementu śrubowego na materiał, który jest łączony, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż zapobiega zbyt dużemu obciążeniu. Największe zastosowanie znajduje w przypadku elementów, które wykonane są z miękkich materiałów między innymi z plastiku lub drewna. Co istotne, podkładki stosowane są w różnych rodzajach połączeń śrubowych, takich jak:
- urządzenia elektroniczne
- budownictwo
- motoryzacja
- a także produkty meblowe
Najczęściej montowane są pomiędzy elementem, który jest ściskany a nakrętką!